Kategoriler
Genel Tarifler

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Kahve, tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerden birisi. Her ne kadar kahve çekirdeklerin yeryüzünün belli kesimlerinde, belli ülkelerinde yetiştiriliyor olsa da ülkelere göre kahvenin farklı yapılış şekilleri, kahve hazırlamak için kullanılan materyaller ve eklenen malzemeler bulunuyor. Bunlar da farklı tatlarda kahvelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Eğer biraz meraklı ve kahve sever biriyseniz konuyla alakalı araştırma yaptığınızda ilk karşınıza çıkan kelimelerden birisi Moka Pot olacaktır. İlk başta yanlış yazılmış iki kelime gibi düşünebilirsiniz. Fakat hiç de öyle değil.

Moka Pot İtalyanlara özgü bir tür kahve hazırlama seti. En basitinden Türkiye’de çaydanlık ne ise İtalya’da da Moka Pot aynı yaygınlık ve kullanıma sahip. Dışarıdan görünümü, bir sürahiyi andırır tarzda. Hatta biraz çaydanlığı da andırıyor; fakat kendine has bir tasarımı olduğu için nostaljik bir yapısının olduğunu da ifade edebiliriz. İlk olarak 1933 yılında İtalyan mucit Ponti tarafından Alfonso Bialetti markasıyla üretilmiş, daha sonra da tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır.

Moka Pot Kahve Demleme?

Moka Pot ile hazırlanan kahvenin tadını özel kılan üç ısınır var. Bunların ilki, kahve seti, ikincisi demleme yöntemi, üçüncüsü de kahve. Peki nasıl demleniyor? İlk olarak cezveyi çevirerek açın. Üstte bulunan filtreyi kaldırarak güvenlik sibobunu geçmeyecek kadar su doldurun. Filtreyi yeniden yerine koyun ve istediğiniz kadar kahve ilave edin. Ardından üst kısmı kapatıp ocağa koyarak altını yakın. Yaklaşık 2-3 dakika içinde alttaki su kaynamaya başlayacak ve buhar yavaş yavaş kahvenin içinden geçip üst haznede birikecektir. Fokurdamaya başladığında kahvenin yanmaması gerekir. Bu yüzden ateşi kapatın. Birkaç saniye daha kahve, haznede birikmeye devam eder. Ardından kahvenizi ocaktan alın. Üzerine kaynar su ekleyip olduğu gibi ya da süt köpüğü ile servis edebilirsiniz.
Moka Pota dair aklınızda tutmanız gereken en önemli detaylardan birisi, elde yıkamanızdır. Makineye girdiğinde lastiği zarar görebilir. Filtrenin ve güvenlik sibobunun tıkanmamış olduğunu arada kontrol edin. Arada bir de lastiği değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Moka Potta Hangi Kahve Kullanılır?

Moka Pot ile kahvenizi yapmak için kullanabileceğiniz kahve türü oldukça geniştir. Rahatlıkla kendiniz yapabilir ya da satın alabilirsiniz. Çekirdek alıp kendiniz öğütmeyi dener ve böyle bir imkânınız varsa kahveniz daha taze kalır. Pişireceğinizde kendiniz öğütebilirsiniz. Bunu yapacaksanız Türk kahvesinden biraz daha kalın, espressodan biraz daha ince şekilde kahvenizi öğütmelisiniz. Yok ben öğütmekle uğraşamam, hazır almak isterim derseniz de kahve çeken yerlerden aynı şekilde isteyebilir, Türk kahvesinden hafif daha kalın şekilde öğütmelerini talep edebilirsiniz. Ya da doğrudan espresso kahvelerini de kullanabilirsiniz. Birçok markanın bu özelliklerde espresso kahvesi piyasada mevcuttur.

Bialetti Moka Pot

Moka Pot dediğinizde ilk akla gelen marka, Bialetti olmaktadır. 1933 yılında Luigoi de Ponti tarafından ilk Moka Pot Alfonso Bialetti markasıyla üretilmiştir. Markanın üzerinde bıyıklı bir adamın elini havaya kaldırmış halde görseli vardır. Markanın ürünleri bugün dünyanın her yerinde mevcuttur. Geleneksel bir tasarım haline gelmiş model, daha sonra da birçok marka tarafından ilham alınmıştır. Ülkemizde de birçok yerde Bialetti Moka Pot modellerini bulabilirsiniz. İnternet üzerinden de satın alabilirsiniz. Üstelik marka, son yıllarda tasarımlarında zenginlik yapmış, çeşitli modeller geliştirmiştir. Özellikle renk yönünden alternatifler sunarak tarzınıza uygun bir renk bulabilme şansı da sağlamıştır. Kırmızı, sarı, pembe, fuşya, mavi gibi renkler arasından seçim yaparak odalarınızı renklendirebilir ya da klasik metal grisini tercih edebilirsiniz.

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Moka Pot temizliği son derece dikkat etmeniz gereken bir konu. Tasarımı özel olduğu için setinizin bazı aksamları hassas olabiliyor. Bu yüzden Moka Pot temizliğini mutlaka elinizde yapmanızı öneririz. Zaten kullanım talimatında da aynı uyarı vardır. Bulaşık makinesinde lastik kısımlarının zarar görebilme ihtimali söz konusudur. Zamanla ara kısımdan sızdırma yapabilir. Bu da contasının eskidiğini, değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir