Kategoriler
Genel Tarifler

French Press Nasıl Kullanılır?

French press, kahve severlerin sıklıkla karşılaşacağı kavramlardan birisidir. Kahvesi de french press kahve olarak adlandırılır. Kendine özel tadı ve tasarımıyla öne çıkan french press konusunda ilk olarak ne olduğunu belirtmekte fayda var.
French press, çoğunlukla camdan üretilen, kimi zaman plastikten de yapılmış olan, çelik tutacaklara sahip silindir şeklinde bir bardaktan oluşmaktadır. Aparatın içinde bir adet piston bulunur. Piston, elekli ve ızgaralı bir yapıya sahiptir. Piston, kahve demlerken sıvının yüzeyde kalmasını, öğütülmüş olan kahvenin de dibe çökmesini sağlamaktadır. French press kahve yapımı da aslında bu işlemde gizlidir.
Kahve söz konusu olduğunda kahve miktarı, öğütüle boyu ve demleme süresi lezzetin püf noktaları iken french press kahvede tek etken bunlar değildir. French press ile yapabileceğiniz kahvenin sınırı yoktur. Az ya da çok miktarda kahveyi demleyebilirsiniz. Kahvenizi dilediğiniz gibi öğütebilir, demleme süresini 10 dakika veya 10 gün tutabilirsiniz. Zaten french pressi ayrıcalıklı kılan etkenlerden birisi de bu. Uzun süre keyifle kullanabilmeniz.

French Press Kahve Demleme

1 kişilik french press kahve tarifi için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri belirtelim:

  • 1 kupa su,
  • 7 gram french press kahve,
  • 1 adet French Press.

İlk olarak bir kupa suyu kaynatın. Ardından 45 saniye kadar kaynatılmış suyu dinlendirin. French pressinize kendi ölçeğiyle bir ölçek ya da iki tatlı kaşığı kahve ilave edin. Dinlenmiş olan suyu, french pressteki kahvenin üzerine dökün. Üste çıkan kahveyi hafifçe karıştırın ve bunu mümkünse tahta bir kaşık yardımıyla yapın. 5 dakika kadar kahvenin su ile buluşmasını bekleyip ardından french pressinizi hafifçe aşağı doğru itin. Ortada bırakmış olduğunuz pres, 1,5 dakika kadar orada beklesin. Daha sonra yeniden aşağı doğru ittirip sonuna kadar getirin. Kahve bardağınıza yavaş yavaş dökerek içime hazır hale getirin. Yanına sevdiğiniz kurabiyelerin çok güzel yakışacağını unutmayın.

French Press İçin Hangi Kahve Kullanılır?

French press kahvenizde istediğiniz kahveyi, istediğiniz kahve çekirdeğini kullanabilirsiniz. Burada püf nokta, taze çekilmiş kahve çekirdeklerinin tadı ile önceden kavrulmuş kahve arasında çok büyük fark olduğudur. French press makine, kahve çekirdeklerinden sızan yağların büyük bir kısmını suya aktarır. Bu yüzden de yeni çekilmiş çekirdeklerin kullanılması halinde alacağınız tat, çok daha başka olacaktır. Ayrıca kullanacağınız kahvenin kalın şekilde öğütülmüş olması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Çünkü kahve çekirdekleri küçüldükçe aroması kaybolur. Kalın öğütülmüş kahveler aroma tadını maksimum düzeyde korumuş olur. İnce kahve kullanırsanız kupanızda tozumsu kahve kalıntıları oluşur.

French Press ile Filtre Kahve Mi Oluyor Lotte Mi?

French press ile elde edeceğiniz kahve, filtre kahve tarzı olacaktır. Klasik kahve tadında alacağınız tat, demlenme süresine ve kahvenizin tazeliğine göre değişecektir. Demlenme süresi uzadıkça tadı ağırlaşabilir. Ama bu, ağır içenler için sorun değil, tercihtir.
French Press Nasıl Temizlenir?
French press ile hem klasik hem de fitre kahve kullanmak mümkün oluyor. Evlerde, işyerlerinde, ofislerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Üstelik temizliği de son derece kolay. Şunu da belirtmek isteriz ki temiz bir french press ile yapacağınız kahvenin lezzeti çok daha hoş olacaktır.
Mümkün olduğunda french pressinizi bulaşık makinesinde değil de elde temizlemeye çalışın. İlk olarak french pressi ılık bir su ile durulayın. Yarısına kadar beyaz damıtılmış sirke doldurun. Üzerine de kaynar su ekleyin. Sirke, anti bakteriyel özelliği ile kahve lekelerini doğal yoldan çıkaracaktır. Adeta kahve yapıyormuş gibi düzeneği kurun ve 10 dakika bekletin. Ardından su sirke karışımını boşaltın ve bulaşık sabunuyla hafifçe yıkayın. Ardından parlaklığı sizi dahi şaşırtacaktır.

French Press İçin Kahve Nasıl Çekilmeli?

French press için kullanacağınız kahvenin taze olması tadını etkileyecektir. Kalın ya da ince çekilmiş kahveyi kullanabilirsiniz. Fakat kalın çekilmiş kahve, aromalarını daha iyi muhafaza edeceği için tadı da aromalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir