Kategoriler
Tarifler

Chai Tea Latte Nasıl Yapılır?

Chai Tea Latte Tarifi

Chai tea latte zencefil tadının baskın olması, mistik, şifalı ve baharatlı yapısıyla öne çıkan bir içecektir. Evinizde de rahatlıkla hazırlayabilir, bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz. 2 kişilik bir Chai tea latte tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • 1 su bardağı kaynar su,
  • 2 su bardağı süt,
  • 2 yemek kaşığı büyük yapraklı siyah çay,
  • 2 adet karanfil,
  • 1 adet kakule,
  • 1 adet yıldız anason,
  • Yarım çay kaşığı tarçın,
  • Bir çay kaşığının dörtte biri oranında karabiber,
  • 1 çay kaşığı toz zencefil.

İlk olarak kapaklı çay süzgecindeki kaynar suda iri yapraklı siyah çayı 3 dakika kadar demleyerek işe başlayın. Demlenen çayı daha sonra ufak bir sütlüğe aktarın. Soğuk sütü ekleyerek kaynamaya bırakın ve kakulenin içinde bulunan tohumları çıkarın. Yıldız anason, karanfil, toz tarçın, karabiber, zencefille birlikte çıkardığınız tohumları kaynamakta olan süte ilave edin. 3 dakika kadar kaynatın. Ardından baharatların aroması geçmiş olan içeceği bir süzgeç yardımıyla süzerek fincanlarınıza alın. Dilerseniz toz tarçın ekleyerek de servis edebilirsiniz. Yine tercihe göre bal veya toz şeker de ekleyebilirsiniz.

Chai Tea Latte Kaç Kalori?

Chai tea lattenin kalorisini hesaplamak neredeyse imkânsız. Çünkü kalori değerleri tamamen içeriğine göre değişiyor. İçeriğine eklenen şeker, bal kalorisini yükseltebildiği gibi yağlı süt yerine yağsız süt tercih ederseniz de kalorisini daha aşağıya çekebilirsiniz. Özellikle de diyet yapanlar için yağsız süt daha idealdir.

Chai Tea Latte Sağlıklı Mı?

Chai tea latte zengin baharatları ve karışımı sayesinde oldukça sağlıklıdır. Enerji verir. Diyabeti önleyici, regl sancılarının hafifleticisi, metabolizmayı hızlandırıcıdır. Vücut direncini arttırarak soğuk algınlığını da önlemeye yardımcı olur.

Chai tea latte son yılların en popüler içeceklerinden birisi. Kahve zincirlerinde özellikle öne çıkıyor ve menülerin en seçkin içecekleri arasında yer ediniyor. Kökeni güneydoğu Asya ülkelerine dayanan Chai tea latte’nin nasıl ortaya çıktığına dair çeşitli söylentiler var. Özellikle bir kralın şifalı bir içecek istemesi üzerine hazırlandığı kabul görüyor. Hintlilerin eski sağlık yöntemleri ve sağlık sistemleri ile yakından ilişkili olan içecek, zencefil, tarçın, kakule, karanfil, muskat gibi baharatlarla, çeşitli bitkilerle birleştiriliyor. Bu baharatların ve bitkilerin bütün faydalarını da içerisinde barındırıyor. İçeceğin bu kısmı Chai tea olarak bilinip kabul görse de süt eklenmiş haliyle Chai tea latte oluyor.

Chai tea latte, Hindistan’ın dünyaya sunduğu ve İngilizler aracılığıyla tüm dünyada yaygınlık kazanan bir içecek. Hindistan’daki halinde süt yer almaz iken İngilizler gelenekleri üzere süt ve şeker de ilave ederek Chai tea’ye farklı bir konsept kazandırmışlardır. Bu da çayın tüm dünyaya yayılışını hızlandırmış bulunmaktadır. Geçmişi asırlar öncesine dayanan bu çayın içerisinde su, süt, siyah çay, karanfil, kakule, anason, tarçın, zencefil ve karabiber bulunuyor. Tariflere göre malzemeleri değişebiliyor. Fakat zencefil, kakule, tarçın, karanfil gibi baharatlar çayın şifalı kısmının temelini meydana getiriyor. Süt, şeker gibi malzemeler ise Chai tea latte’yi tatlandırmak için kullanılıyor. Eğer bütün bu malzemeleri ayrı ayrı bulmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız hazır satılan Chai tea latte tozlarını da kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir