Kategoriler
Tarifler

Matcha Latte Nasıl Yapılır?

Matcha Latte Tarifi

Şimdi 2 kişilik bir Matcha latte tarifine geçebiliriz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler:
• 100 ml sıcak su,
• 2 tatlı kaşığı tepeleme Matcha latte çayı,
• 3 tatlı kaşığı şeker (tercihen),
• 1 fiske vanilya (tercihen),
• 400 ml sıcak süt,
• El blenderi ve çırpma bardağı.

Matcha lattenizi hazırlamak için ilk olarak 100 ml suya vanilyayı, şekeri, yeşil çayı dökerek iyice karıştırın. Sütünüz iyice ısınmış, hatta kaynamaya yakın olsun ve bunu da çay karışımına dökerek karıştırın. İsterseniz el blenderinde köpürtebilirsiniz. Bu sayede çayınız daha havalı bir görünüm kazanacaktır. Yine imkânınız varsa çayınızı yaparken bambu, tahta kaşıklar gibi karıştırıcılardan faydalanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu, aromaların daha iyi ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Artık hemen servis edebilir, yanına meyveli tatlılar ekleyebilirsiniz.

Matcha Latte Kaç Kalori?

100 ml Matcha latte çayı 69 kaloridir. Bu da oldukça düşük bir kalori değeridir. Bu yüzden diyet yaparken rahatlıkla tüketebilirsiniz. 69 kalori oldukça düşük bir değer olduğu için kilo vermek istiyorsanız tüketebilir, bunu bir de spor ile birleştirirseniz hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Çünkü ne kadar az kalori alırsanız o kadar hızlı kilo verebilirsiniz.
Çoğu kişi Matcha latte kilo aldırır mı diye merak ediyor. Bu yüzden de öncelikle Matcha lattenin kaç kalori olduğunu öğrenmenizde fayda var. Düşük kalori miktarından dolayı da Matcha lattenin kilo aldırmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bu demek değildir ki dilediğiniz kadar Matcha latte tüketebilirsiniz. Her şeyin olduğu gibi Matcha lattenin de fazlası zarar ve kilo da aldırır. Günlük 100 ml Matcha latte son derece ideal. Aldığınız 69 kaloriyi de çok rahat tüketebilirsiniz. Örneğin; 11 dakika yürümek, 5 dakika koşmak, 9 dakika bisiklet sürmek ya da 6 dakika yüzmek bu kaloriyi rahatlıkla yakmanızı sağlayacaktır. Bunlardan sadece birisini yapmanız Matcha latteden aldığınız kaloriyi yakmanıza yeterlidir.

Matcha latte bir tür çaydır. Japonlar tarafından yüzyıllar önce keşfedilen, son yıllarda Amerika Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada popülerlik kazanan Matcha lattenin özellikleri, faydaları fark edildikçe daha fazla ilgi görüyor. Hatta en seçkin kahve, içecek zinciri işletmelerin menüsüne dahi girmiştir. Fakat dilerseniz Matcha latteyi kendiniz de yapabilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz zaman Matcha latte keyfi yapabilir, sevdiklerinize eşsiz bir lezzet tattırabilir, yeniliğe açık olanların beğenisine sunabilirsiniz.
Matcha, aslında yeşil çayın toz halli. Sadece Japonya’da yetiştirilebiliyor ve yeşil çayın hasat öncesi gölgede bırakılmasıyla elde edilebiliyor. Gölgede bırakılması daha fazla klorofil üretmesini sağlıyor. Bu da parlak yeşil bir renk kazanmasına ve yüksek seviyede antioksidan içermesine sebep oluyor. Bu da birçok faydasını beraberinde getirir. Örneğin zengin antioksidan içeriğiyle anti kanserojen bir yapıdadır ve kanseri önleyici etkidedir. İltihaplarla, oksidasyonla, yaşlanmayla da mücadele eder. B yüzden de tüm dünyada yaşlanma karşıtı popülerliğini arttırmaktadır. Düzenli olarak Matcha latte tüketiminin kolesterolü düşürdüğü de tespit edilmiştir. Yine diğer çaylara göre metabolizmayı 4 kata kadar hızlandırmaktadır. Bu da egzersizlerle birlikte kalori yakımını üst seviyeye çıkarmaktadır. Konsantrasyonu ve hafızayı da güçlendirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir