Kategoriler
Pratik Bilgiler

Kahve Nasıl Saklanmalıdır?

Kahve nasıl saklanmalıdır, bekleyen kahve bozulur mu soruları kahve severlerin ve evine, ofisine kahve alanların en çok merak ettikleri konuların başında geliyor. Çünkü kahvenin tazeliğini koruması kahvenin lezzeti açısından çok önemlidir.

Kahve ne kadar taze olursa o kadar lezzetli olur. Kahvenin saklandığı yer ne kadar sıcak bir ortam olursa kahve, aromasını o kadar çabuk kaybeder. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan kahve, sıcaklık, ışık, nem ve oksijen ile temas ettiğinde tazeliğini, dolaysıyla da lezzetini kaybeder. Bu sebeple kahvelerinizi her zaman karanlık, serin ve kuru bir ortamda saklamaya çalışın.

Uzun Süre Bekleyen Kahvenin Tadı Bozulur Mu?

Eğer kahvenizi sıcaklık ve oksijen gibi faktörlere maruz bırakırsanız aroması kolayca kaybolur. Bunun nedeni aromaların çekirdeklerde olması ve çekirdeklerdeki yağların oda sıcaklığında dahi okside uğrayabilmesidir. Oksitlenen yağlar da acıyarak kahvenizi lezzetsiz bir hale getirir.

Kahvenin saklanmasıyla alakalı bir diğer püf nokta ise başka yiyecek ve içeceklerle kahvenin birlikte bulundurulmamasıdır. Çünkü kahve, yabancı kokuları hapsetme konusunda çok maharetlidir. En sağlıklısı kahvenizi hava ve ışık geçirmeyen bir kutuda saklamak olacaktır. Bunun için piyasada çok şık saklama kapları bulabileceğiniz gibi kahve markalarının bu alanda geçmişten bu yana koleksiyonluk kahve saklama kutuları da bulunuyor. Bunlar sayesinde kahveniz uzun süre taze kalabilir.

Buzdolabında Kahve Saklanır Mı?

Açılmış kahve nasıl saklanmalıdır diye merak ediyorsanız, açılmış bir paket kahve oda sıcaklığında bir hafta tazeliğini muhafaza eder. Buzdolabında saklarsanız bu süreyi iki haftaya, derin dondurucuda saklarsanız üç, dört haftaya çıkarabilirsiniz. Eğer aromasını hiç kaybetmesin derseniz kahve çekirdeği şeklinde muhafaza edebilirsiniz.

Kahve Saklama Kabı Modelleri

Çok yakında, birbirinden şık dekoratif saklama kaplarını sizinle paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir