Kategoriler
Pratik Bilgiler

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve tüm dünyada ve özellikle de ülkemizde en fazla tercih edilen içeceklerin başında geliyor. Bunun sonucu olarak da gün içinde, akşamları, gecenin bir yarısı her ortamda tüketilebiliyor. Çoğu zaman da kıyafetlere, halıya, kanepelere kahve dökülmesi ile karşılaşılıyor. Eğer kahve lekesi ile nasıl mücadele edeceğinizi bilirseniz her ortamdan rahatlıkla kahve lekesini çıkarabilirsiniz.

Giysilerdeki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömlekten, giysilerden kahve lekesi nasıl çıkar.

Kıyafetler içerken, taşırken kahvelerin dökülmesiyle en fazla kahve lekesi oluşan yüzeylerdir. Eğer elbisenize, gömleğinize veya diğer giysilerinizde kahve lekesi oluştu ise öncelikle giysinizi ters çevirin. Bir süre ılık suya tutun. Daha sonra renk açıcı, yani ağartıcı içermeyen bir deterjanı giysinizdeki lekeli alana uygulayın. Bir müddet bekleyin. Ardından deterjanı tamamen durulayın. Bir süre daha ılık suda giysinizi beklettikten sonra çamaşır makinesine atarak yıkayın. Bu sayede giysinizdeki kahve lekesini rahatlıkla çıkarmış olursunuz.

Eğer giysinize kahve döküldü ve o sırada fark etmediniz ya da giysinizi çıkarma fırsatınız olmadı ise bir süre sonra kahve kurumuş olacaktır. Kuru kahveyi çıkarmak içinse ılık suyla bir bezi ıslatın ve lekeli yeri yavaşça ovun. Ardından deterjanlı su hazırlayıp ıslak, kahveli yüzeye köpük uygulayın. Birkaç defa silin. Bu şekilde çıkmazsa bir bardağa sirke ve su karıştırıp onunla silerseniz rahatlıkla lekenin çıktığını görürsünüz.

Halı ve Koltuklardaki Kahve Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kahve lekesi halı ve koltuklarda da karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzeylerdeki kahve lekelerini çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler, kağıt havlu, karbonat, sabun ve sirkedir. İlk olarak kahve dökülen yüzeye kağıt havluyu serin ve emmesini bekleyin. Kağıt havlu kahveyi emene kadar yenileyin. Ardından lekeli alana karbonat serpin. Hafifçe ovun ve ardından sirkeli su ile durulama yapın. Koltuk için de aynı işlemi uygulayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir