Kategoriler
Pratik Bilgiler

Hazır Granül Kahve Nedir? – Yararları, Zararları

Granül Kahve çoğu zaman instant kahve olarak da bilinir. Sıcak suya konduğu zaman çözünür. Suya konmadan önceki hali, suyunu kaybetmiş şekildedir ve yapımı sırasında hiçbir kimyasal kullanılmaz. Granül Kahve ilk olarak 1901 yılında Satori Kato adında bir kimyacı tarafından bulunmuştur. Kahve çekirdeğinin suyunu kaybetmesiyle oluşan granül kahve iki şekilde su kaybına uğramaktadır. İlki dondurarak kurutmak, ikincisi de sprey ile kurutmaktır.

Hazır Granül Kahve Yararlı mı Yoksa Zararlı mı?

Nescafe, Jacobs, Cafe Crown gibi granül kahvelerin büsbütün zararlı olduğunu ve hiç faydası olmadığını söylemek çok doğru olmaz. Zinde tutmak, kalp ritmini düzenlemek, enerji vermek gibi çok sayıda faydası vardır. Ancak granüllü kahveler genel olarak çekirdek olarak satılamayacak düzeyde kırılmış ya da böceklenmiş, tabiri caizse işe yaramaz atıl duruma gelmiş düzeydeki kahvelerden üretilmektedir. Kahvenin henüz işlem geçirmeden öncesinde kararmış olması nedeniyle diğer kahve türlerine göre daha acı bir tadı vardır. Bu yüzden çoğu zaman süt tozu ve şeker gibi diğer maddelerle karıştırılmış halde satılırlar.

Granül Kahve Nasıl Elde Edilir?

Spreyleme yolu ile kurutma işleminde kahve çekirdeğinin içindeki su, buharlaşır. Kuruyan kahve yüksek bir yerden aşağıya doğru spreylenir ve tabana gelen kahve içindeki su ısı ile buharlaşarak kaybolur.

Dondurma yönteminde ise kahve bekletilerek ileme alınıp doğal yoldan bekleme esnasında suyunu kaybeder. Bunun için -40 derecede kahveler dondurulur. Kahvenin içinde kalan su da kristalleşir ve buharlaşma yöntemi ile ortamdan uzaklaştırıp geriye sadece Granül Kahve adını verdiğimiz kahve kalmış olur. Spreyleme yönteminde kahve çekirdeğinin içindeki aroma bir miktar kaybolabilir. Bunun haricinde bir fark yoktur.

Granül Kahve ile Klasik Kahvenin Tat Farkı

Granül Kahve çok yaygın olarak tüketilir ve bunun nedenleri suda çabuk çözünmesi, son derece kolay işlem görmesi, toz halinde ve granül halinde olabilmesi, ticari açıdan zahmetinin az olması, raf ömrünün paketlenerek son derece uzatılabiliyor olması, düşük kalitedeki kahve çekirdeklerinin dahi kullanılabilmesidir. Bütün bu avantajlarından dolayı hem üretici hem de tüketici açısından tercih edilmektedir.

Bazı kişiler granül kahvenin gerçek kahve tadını vermediğini söylemektedir. Bu öngürü, daha çok damak zevkiyle ve doğru yapılma yöntemlerinin ne olduğunu bilmemekle alakalı bir durumdur. Eğer doğru demleme ve hazırlama yöntemleri kullanılmazsa en kaliteli kahvenin dahi tadının bozuk olacağı muhakkak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir