Kategoriler
Tarifler

Chemex Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve, dünyanın en özel içeceklerinden birisidir. Farklı demleme yöntemleriyle aynı çekirdekten farklı tatlar alabilirsiniz. Chemex ile damaklarınıza bayram ettirecek tatları yakalayabilirsiniz.

Chemex Nedir?

Chemex son dönemde popülaritesi son derce artmış ve isminden fazlaca bahsettiren ürünlerden birisi. Hemen bütün lokal kahvecilerde baristanın hemen yanında ya da kafenin raflarında gözünüze çarpabilir. Çoğu zaman ne olduğunu bile düşünmeyiz. Ta ki adını öğrenene kadar.

Chemex biraz kum saatine biraz da sürahiye benzeyen, şık ve ilginç tasarımlı camdan yapılmış bir kahve demleme ekipmanıdır. İlk olarak 1941 yılında Alman Dr. Peter Schlumbohm tarafından yapılmıştır. Yaklaşık 300 adet patentin sahibi olan bu alman mucit, çok geniş yelpazede pratik icatlara imza atmıştır. Chemex’i tasarlayarak aslında sadece bir kahve demleme ekipmanı yapmak istememiş, aynı zamanda şık bir kahve servis aracı yapmayı da istemiştir. Kimyager olması hasebiyle karışımların içeriğini, etkileşim parametrelerini çok ince detaylarına göre düşünüp hesaplamış olan Schlumbohm, özel olarak çift katmanlı ve kendi aroması olmayan Chemex’i tasarlamıştır. Bu tasarım o kadar ilgi görmüş ki halen çeşitli müzelerde sergilenmeye devam ediyor. 1943 yılında en iyi tasarım ödülünü, daha sonra da modern zamanların en iyi 100 tasarımından birisi olma ayrıcalığını kazanmıştır.

Chemex bir aile şirketi olarak hala Dr. Peter Schlumbohm ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini devam ettiriyor. Şirket bugün otomatik versiyon, ahşap tutacaklı versiyon ve cam tutacaklı versiyon olmak üzere üç çeşit ürünü üretmeye devam ediyor. Chemex’in kendine has 5 farklı filtresi bulunuyor.

Chemex Nasıl Hazırlanır?

Chemex hazırlanışı oldukça kolay bir kahvedir. Burada size iki kişi için nasıl hazırlanacağını anlatacağız. Kişi sayısına göre detayları, malzemeleri siz değiştirebilirsiniz. Öncelikle 30 gram (3 yemek kaşığı) kahve ve 450 ml su kullanacağız. Eğer kahve çekirdeklerini kendiniz öğütecekseniz değişmenin orta-kalın ayarında filtre kahveden biraz daha kalın şekilde öğütebilirsiniz. Öğüttüğünüzde kaya tuzu kalınlığında bir kahve ortaya çıkacaktır.

Chemex hazırlanışı sırasında suyun sıcaklığı 91-95 derece arasında almalıdır. Isı ayarlı ısıtıcınız bulunmuyorsa suyunuzu kaynattıktan sonda 3-4 dakika dinlendirdiğinizde istenen ısıya gelecektir. Şimdi şu adımları takip edin:

  • Öncelikle filtre kağıdını düzgün biçimde yerleştirin ve her yerini sıcak su ile ıslatın. Ardından suyu dikkatli biçimde dökün. Bu, kâğıdın tadının azalmasını ve Chemex’in ısınmasını sağlayacaktır.
  • Ardından orta ayardan biraz daha kalın öğütülmüş 30 gram kahveyi ekleyin. Kahve yatağını Chemex’i hafifçe sallayarak düzleyin ve taneleri olabildiğince düz hale getirin.
  • Kronometreyi başlatarak 75 ml su ekleyip 30 saniye bekleyin. Bu aşamada kahve yatağında topak topak baloncuklar oluşmaya başlayacaktır. Bu, kahvenizin başarıyla çiçeklendiği anlamına geliyor.
  • Dördüncü adımda 150 ml suyu dairesel hareketlerle dökmeye devam edin. Suyu filtre kağıdına değdirmeyin. 30 saniye boyunca bu işlemi sürdürün ve 30 saniye kadar bekleyin. Ardından kalan suyu da yavaş yavaş aynı teknikle dökün. 4 dakika içinde demlenecektir.
  • Son olarak filtre kağıdını kenara koyup Chemex’inizin ahşap kısmından tutup sallayarak kahvenizi karıştırın ve fincanlarınıza alarak servis edin.

Chemex Filtre Kağıdı

Chemex filtre kağıdı, chamex ile kahve demlemek için ihtiyacınız olan temel ekipmanlardan birisidir. Eğer ilk defa bu ürünü kullanacaksanız filtre kağıtlarını bulabilir miyim, nereden alabilirim diye tereddüt etmenize hiç gerek yok. Son derece yaygınlaştığı için artık hemen her yerden rahatlıkla filtre kağıtlarını alabilirsiniz. İnternet üzerindeki e-ticaret sayfalarında satın alabilir, kahve malzemesi satan sayfalardan alabilirsiniz.

Satın alacağınız filtre kâğıdı 3 kap için kahvenin aroma bileşenleri, acılığını dengeleyecek, tamamen doğal materyallerden hazırlanmışlardır. Demleme sistemi ile birlikte kullanabilirsiniz. Arzuladığınız sonuca rahatça ulaşabilirsiniz. Filtre kağıtları konik, yarım daire şeklinde tasarıma sahiptirler. Çoğunluğu saf ve doğal kahve lezzetini garanti etmektedir. Biraz daha kalın olan ürünler, yağı, acı bileşenleri ve kahve tozunu tutarak geçirmez. Hazır katlanmış yapıda satılırlar ve pratik kullanım sağlarlar.

Chemex filtre kağıtları daha çok kimyasal kullanılmadan oksijen ile temizlenmişler, doğal kâğıttan hazırlanmışlardır. Bu sayede lezzetli ve güvenli kahve içmenizi sağlarlar. Her paketin üstünde hangi Chemex modeli ile uyumlu oldukları yazar. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken temel nokta hangi model için alacağınızdır.

Diğer Demleme Yöntemlerinden Farklı ve Avantajları

Chemex’in diğer kahve demleme yöntemlerinden ayrılan yönleri var. Fakat özellikle V60 ile karıştırılıyor. Hario V60 ile çok benzer olsalar ufak farkları bulunuyor. Mesela daha kalabalık gruplar için Chemex daha idealdir. Chemex’de daha iri öğütülmüş kahveler kullanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir