Kategoriler
Genel Tarifler

Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso adını sık sık duyduğunuz kahve çeşitlerinin başında gelmektedir. Başta yer almasının çeşitli sebepleri vardır. Bu sebepler arasında lezzeti, pratik olması, hızlı hazırlanması ve daha pek çok unsur yer almaktadır. Dünyanın pek çok yerinde sevilerek tüketilen kahve çeşidini günlük hayatta hazırlamak mümkündür.
Bu kahve çeşidini diğerlerinden ayıran özellik özel şekilde harmanlanmış olmasıdır. Koyu kavrulmuş ve yoğun kremalı şekilde hazırlanarak tüketilmektedir. 1900’lü yıllarda İtalyanlar tarafından keşfedilen ve dünyaya tanıtılan bu kahve demleme yöntemi sayesinde lezzetli tat açığa çıkmıştır. Bu kahve çeşidi küçük porsiyonlar halinde servis edilir, son derece yoğun kıvamlı ve sert bir tada sahiptir. Miligram başına düşen kafein miktarı yüksek aynı zamanda aroması zengindir.

Klasik Espresso Tarifi

Espresso yapımında demleme yöntemi yeterli olmayacaktır. Bilindiği üzere pişirme yöntemi her zaman için aynıdır. Kaynatılmış sıcak suyun yüksek basınçlı şekilde ince öğütülmüş toz kahveden geçmesi şarttır. Filtre yerine süzgeç kullanılması daha doğru olacaktır. Sonuç olarak yoğun ve sert yapıda kahve elde edilir. Üzerinde de kıvamlı, fındık rengini andıran bir köpük oluşur. Bu köpük kremasıdır. Daha güzel bir lezzet yakalamak için suyun süzgeçten geçme süresi en az 30 saniye olmalıdır, aksi halde lezzet bozulmaya uğrayabilir.
Daha lezzetli tat elde etmek için süre uzun tutulmamalıdır. Yapım aşaması son derece kolaydır. Herkes tarafından klasik şeklinin yapılması mümkündür. Kahvenin yapımı için atılması gereken ilk adım kahve çekirdeği tercihidir. Tercih edilen çekirdek öğütücü ile öğütülür, daha sonra arıtılmış suyun içerisine 90 derece sıcaklıktayken kahve eklenir. Kahve espresso fincanı için 7 gram şeklinde olmalıdır. Filtrenin içine koyulan kahve makineye yerleştirilir. 20 ya da 25 saniyede içmeye hazır olacaktır.

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Evde kendi espresso kahvenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Uygun fiyatlarla temin edeceğiniz iki alet sayesinde kolaylıkla içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. İlk önce kullanılacak olan kahve öğütülür. Moka pot kullanarak hazırlanacak olan kahve orta ince ayardan çekilir. Alt hazinede ki alan güvenlik sibobunu geçmemek kaydıyla su ile doldurulur.
Su oda sıcaklığında tercih edilebilir üzerine ise delikli kahve aparatı yerleştirilerek aparatın içerisine kahve eklenir. Demlik en üst alana eklenir. Yüksek ateş kahvenin aromasını kaybetmenize neden olacağından kısık ateşte pişirilir. 3 ya da 4 dakika kadar sonra kaynamaya ve demlik kısmında toplanmaya başlayan kahve ocaktan alınır. 30 saniye bekledikten sonra servis edilebilir.

Makinesiz Espresso Nasıl Yapılır?

Makine kullanmadan özel kahveyi hazırlamanın yolu frenchpress ile mümkündür. 2 yemek kaşığı kadar öğütülmüş kahve hazırlanır. Su kaynadıktan sonra yapım aşamasından 30 saniye önce soğumasına izin verilir. Öğütülmüş olan kahve frenchpress içerisine yerleştirilir. Su yavaşça kahvenin üzerine eklenir, yaklaşık olarak 3 ya da 4 dakika demlenmesi için zaman tanınır. Üstten bastırılarak kahvenin dibe çökmesi sağlanır. Bu yöntem ile kahve hazır hale gelir. Bu yöntem sayesinde hızlıca kahve hazırlanabilir.
Duble, Single Espresso Arasındaki Fark Nedir?
Duble, Single ile kıyaslanacak olursa 2 katı olarak tanımlanabilmektedir. İçerisinde yer alan kafein, asit, su, şeker gibi oranların tamamı Single ile kıyaslanacak olursa 2 katı fazla şekilde hazırlanır. İçerisinde su ve kahve dışında aroma, süt gibi hiçbir katkı maddesi yer almaz.
Halk dilinde klasik espresso’nun abisi olarak tanımlanır. Single daha sert bir tat hissettirir. Fakat zengin kreması ve bal akışı daha yoğundur. Eşsiz bir tat sunarak beyni kazanır. Double için tıpkı Single gibi kendine has kahve fincanı mevcuttur.

Espresso Bardağı Nasıl Seçilir?

Espresso fincanı seçmek oldukça detaylı bir süreçtir. Tercih edilen fincan içilen kahvenin anlamını üst seviyeye çıkartır. Fincanların bazıları demitasse olarak da adlandırılır. Fincan yaklaşık olarak 60 ya da 90 milim hacme sahip olmalıdır. Fincanın boyutundan yapıldığı malzemeye kadar pek çok ayrıntıya dikkat edilmelidir. Porselen malzeme en doğru tercih olacaktır.
Şekil olarak da yuvarlak her zaman öne çıkar. Çok renkli fincanlar piyasada yer alsa da en doğru renk tercihi şüphesiz ki beyazdan yanadır. Fincan tercihinde en önemli konuların başında kulp gelmektedir. Kulpun özellikle elden kaymayacak şekilde tasarlanması önemlidir. Fincan hem kahvenin sunumunu hem de içimini daha özel hale getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir