Kategoriler
Genel Tarifler

Cortado Nedir? Nasıl Yapılır?

Cortado son dönemde kafelerde, kahve salonlarında isminden fazlaca bahsettiriyor. Menülerde yer alıyor ve ismini bilmeyenlerde dahi ilk görüntüsü ilgi uyandırıyor. Dilerseniz Cortado’nun ne olduğuna, hazırlanışına, içilişine ve diğer bütün detaylarına geçelim.

Öncelikle Cortado, espresso bazlı, süt ile hazırlanmakta olan ve sıcak tüketilen bir kahve türüdür. İsmi, İspanyolcadaki “cortar” kelimesinden gelir ve karşılığı kesmek demektir. Bunun nedeni Cortado’nun espressonun ile kesilmesinden elde edilmesidir.

cortado tarifi

İspanya’dan adım adım bütün dünyaya yayılan Cortado, ülkemizde de gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tüketilir oldu. Özellikle kahvesinden baskın biçimde kahve tadı almak isteyenler için en ideal alternatiflerden birisi olan Cortado, double shot espresso üzerine yine aynı ölçekte süt ilave edilerek hazırlanıyor. Bazı kişiler süt eklemek yerine köpüklü süt eklemeyi tercih ediyor. Bu da kahvenin içindeki sütün miktarının azaltılmasını sağlıyor. Yumuşak ama kahve yoğunluğunu da hissedebileceğiniz bir tat istiyorsanız Cortado tam size göre.

Cortado Nasıl Demlenir?

Cortado hazırlarken öncelikle double shot espressoyu hazır etmelisiniz. Her shot için ortalama 7 gr ince çekilmiş kahve kullanmanız yeterli olacaktır. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki Cortado porsiyonu küçük bir içecektir. Birsu bardağı büyüklüğüne bir fincan kupa ile ya da bardak ile servis edeceksiniz.

Espressoları hazırladığınız bardağa süt ısıtıcısında ısıttığınız sütleri yine 2 shot miktarında ekliyorsunuz. İsterseniz espresso için kullanmış olduğunuz shotları kullanabilirsiniz. Eğer bu süt sizin için biraz fazla ise 1 shot süt ve 1 shot hacminde süt köpüğü eklemeyi tercih edebilirsiniz. Tamamı bu kadar.

Kahvenizin yoğunluğuna göre malzemeleri ayarlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durumdur. Hatta süt aromasını daha fazla hissetmek isterseniz sütünüzü köpürtmeye yakın ısıtarak da ilave edebilirsiniz. Süt ve kahvenin iyice karışası alacağınız lezzette belirleyici olabilir. Bu yüzden espresso kaşığıyla kahvenizi iyice karıştırarak aromasının dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Kısa sürede yapıp tadabilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Cortado Nasıl İçilir?

Cortado daha çok sıcak tüketilen bir içecek türüdür. Cortado’yu sıcak halde küçük cam bardaklar içerisinde servis edebileceğiniz gibi tükete de bilirsiniz. Kimi zaman latte ile macchiato arasında kararsız kalabilirsiniz. İşte Cortado tam da bu noktada tercih edebileceğiniz ideal içeceklerden birisidir.

Genellikle sade espresso ve süt ile hazırlansa da gün içinde yoğun olarak kahve tüketen birisi iseniz farklı yöntemlerle Cortado’nuzu tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Eğer Cortadonun sertliğine müdahale etmek isterseniz süt ve süt köpüğünün miktarlarında değişime gidebilirsiniz. Bunun haricinde çikolata Cortadonuza ekleyebileceğiniz en güzel lezzetlerden birisi olacaktır.

Cortado Bardakları

Cortado görüntü itibariyle oldukça etkileyici bir içecektir. Dışardan daha hoş görünmesini, süt ile kahvenin o eşsiz rengini yansıtması için ve sağlıklı olması açısından cam bardaklar tercih edilir. Espresso ve eklenen süt ile birlikte elde edilen karışım yaklaşık 117 ml’dir.

Cortado fincanları aslında kendine öz yapılarından birisidir. Özel olarak geliştirilen bardakların boyutları ve stilleri eşsizdir. Bu bardaklar 90 ml’lik macchiato cam bardağından daha büyük, 150-180 ml cappuccino fincanlarından daha küçüktür. Üzerinde latte sanatına olanak verdiği için bir miktar mikro köpük uygulandığı için bardakların tasarımı da buna göredir. Geleneksel olarak gibraltar adı verilen cam bardaklarda servis edilir. Bu yüzden gibraltar olarak adlandırıldığı da olur.

Cortado bardaklarını özel olarak üreten çeşitli markalar vardır. Bunlar tekli, ikili ve altılı gibi farklı setlerde ürünlerini satışa açmaktadır. Dilerseniz internet üzerinden fiyat karşılaştırmaları yapabilir, güvenilir bir e-ticaret mağazasından satın alma işlemişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir