Kategoriler
Genel Pratik Bilgiler Tarifler

V60 Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Her ne kadar ülkemizde kahve bitkisi yetişmede de sadece pişirilme yönteminden dolayı bugün Türk Kahvesi adıyla anılan bir içeceğimiz mevcuttur. Evet, tük kahvesi güzel… Fakat kahve çok enteresan bir içecek türü. Farklı yöntemler kullandığınızda aynı çekirdekten çok daha çeşitli lezzetleri alabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de V60. V60 kahve demleme yöntemi ile daha önce deneyimlemediğiniz bir kahve tadı alabilir, sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz.

V60 Nedir? (Hario)

V60 ile demleme yapmak oldukça kolay. Bu ürün ile kimyacı kahve ve camı bir araya getiriyor. 1921 yılında Japonya’da kurulan Hario, cam ürünler geliştirip üretirken yaklaşık 30 yıllık bir emeğin ürünü olarak Hario Glass adını verdiği özel camı geliştiriyor. 1949 yılında bu camdan evlerde kullanılabilecek bir ürün ortaya çıkarıyor. Cam kahve sifonu adı verilen bu ürün, Hario V60 olarak piyasaya çıkıyor ve pek çok tasarım ödülünün sahibi oluyor. İsmindeki 60, 60 derecelik koni tasarımından geliyor.

V60 ilk olarak camdan ve seramikten yapılırken daha sonraları metal ve plastik versiyonları çıkmıştır. Son olarak da bakır versiyonu kahve severlerin beğenisine sunulmuştur.

V60’ın Diğer Demleme Yöntemlerinden Farkı Nedir?

V60 ile demlenen kahveler aslında diğer yöntemlerden oldukça farklı lezzetler almanıza imkân verir. Çok daha farklı kahve aromaları elde edebilirsiniz. Bunun nedeni V60’ın üç tasarım faktöründen kaynaklanmaktadır. 60 derecelik bir açıya sahip olan koni şekli, suyun merkezden akmasını, bu sayede kahve ile daha fazla temas etmesini sağlıyor.

Koninin altında yer alan büyük delik, suyun akış hızını belirleyerek sertliğinin ayarlanmasına yardımcı oluyor. Koni üzerindeki yivli kanallar kahvenin daha fazla alan kaplamasına ve daha fazla hava almasına imkân veriyor. Kahvenin sertliği, çekirdeklerin çekimine ve suyun akış hızına göre belirlenebiliyor. Böylede V60 ile hem sert içim hem yumuşak için kahveler elde edilebiliyor.

V60 Nasıl Hazırlanır?

V60’da güzel bir kahve hazırlamak için şu adımları takip etmelisiniz:

  • Su ısıtıcınızda suyu kaynayana kadar ısıtın ve ardından birkaç dakika bekleyin. Demleme için ideal sıcaklık 92-96 derecedir ve kaynadıktan sonra bir iki dakika beklediğinizde suyun sıcaklığı o derecelere düşecektir.
  • Kâğıt fitrenin tırtıklı kısmını katlayıp V60 demliğinin içerisine yerleştirin. Eğer demliğiniz varsa V60 sürahisinin üzerine yoksa da bardağınızın üzerine yerleştirin.
  • Kâğıt filtreyi sıcak su ile durulayın. Bu sayede kâğıt filtre demliğe iyice yapışacaktır. Aynı zamanda da kâğıdın tadının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bunu yaptıktan sonra sürahiye ya da bardağa akan suyu demlemeye başlamadan dökün.
  • Eğer daha önceden çekilmiş kahveniz yok ve çekirdekleri öğütecekseniz porsiyona göre orta seviyede öğütün.
  • Öğütülmüş kahveyi filtrenin içine dökün ve hafif hafif sallayarak filtrenin içine eşit şekilde dağılmasını sağlayın. Ardından demliğinizi sürahinin üzerine yeniden yerleştirin.
  • Ortadan başlayarak saat yönünde, içten dışa halka çizerek kahvelerinizi usul usul ıslatın. Bu adıma ön demleme adı veriyoruz. Ve bunun ardından 30 saniye kadar bekleyin. Bu sırada sıcak su, aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkarır.
  • 30 saniyenin ardından yine ortadan dışa doğru su eklemeyi sürdürün. Filtrenin köşelerine dökmekten çekinin. Çok köşelere dökerseniz su kahve yatağında kanal açacak, iyice demlenmeden geçmesini sağlayacaktır. Tartınızın göstergesi ölçek kılavuzunda kullandığınız miktara ulaşınca su eklemeyi durdurun.
  • Demleme süresi 3 dakika kadardır. Demleme sona erinceye kadar bekleyin. Demleme sona erdiğinde demliği kaldırın ve sürahiden bardağa servis edin.

V60’a Uygun Kahve Çektirmek

V60 ile kahve yapacağınızda çekirdeklerinizi en ideal çektirme seviyesi ortadır. Orta sertlikte bir içimi bu sayede rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

V60 Sağlıklı Mı?

V60 sağlıklı bir kahve midir diye aklınıza gelebilir. Burada en önemli detay malzeme, filtre ve kahvedir. Kahve kâğıdı kullandığınız taktirde bu ürünler tamamen sağlık standartlarına göre üretilir. Kahve çekirdeği taze ve kaliteli olduğu taktirde herhangi bir sağlık zafiyetine yol açabilecek etken yoktur. Aksine doğru zamanda, doğru miktarda kullanmanın pek çok faydası vardır. Günlük içtiğiniz miktara dikkat etmeli, kahvenin içindeki yapıyı göz ardı etmemelisiniz. Aksi taktirde günlük 1-2 fincan kahve tüketmenin birçok faydası vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir