Kategoriler
Pratik Bilgiler Tarifler

Türk Kahvesi Nasıl Köpürtülür?

Türk kahvesinin tadının güzel olması ve bol köpüklü olması için gerekli şartlardan birisi taze kavrulmuş olmasıdır. Eğer kahveniz taze kavrulmuş ve kaliteli kahve çekirdeklerinden yapılmış olursa alacağınız lezzet çok daha iyi olacaktır. Yüksek rakımlarda yetişmiş, üretimi son derece zahmetli, ağızda bıraktığı tat ve lezzet itibariyle diğer kahvelerden farklı olan 0 Arabica kahve çekirdekleri bu bakımdan rahatlıkla tercih edebileceğiniz ürünlerdir.

Bir diğer püf nokta, öğütülmüş kahveyi taze tutmaktır. Eğer kahvenizi daha uzun süre tadı ve kokusuyla taze tutmak isterseniz teneke kutuları kullanabilirsiniz. Bunun için çeşitli markalar tarafından özel kahve kutuları satılıyor. Bir sefer aldığınızda daha sonra satın aldığınız öğütülmüş kahvelerinizi de burada saklayabilirsiniz. Ambalajını açtığınız kutuyu teneke kutuya boşaltabilir, ağzını sıkıca kapatarak kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz. Mesela buzdolabında saklamanız halinde daha uzun süre taze kalacaktır.

Türk Kahvesini Köpüklü Yapmanın Sırları

Taze çekilmiş kahveniz varsa şu adımları takip ederek gönlünüzce bir Türk kahvesi pişirebilirsiniz:

 • İlk olarak cezve içerisine kahveyi, ardından istiyorsanız şekeri, son olarak da suyu eklemelisiniz. Ön hazırlığınız bu şekilde olmalı.
 • Cezvenize her fincan için 2 çay kaşığı Türk kahvesi koyun ve dilediğiniz kadar şeker ilave edin.
 • Ardından her fincan için 1 fincan soğuk içme suyu ekleyin. Burada soğuk su önemli bir detaydır.
 • Sonra cezvenizi tamamen ıslanacak ve kahve çözünecek biçimde karıştırın.
 • Cezvenizi kısık ateşe koyun ve üzerinde köpük oluşuncaya kadar kaynama derecesine yaklaşmasını sağlayın. Kaynamaya başlamadan köpüklenecektir.
 • Kaynamaya başlamadan ateşten alın ve üst tabakada oluşmuş kahve köpüğünü fincanlarınıza eşit olarak dağıtın.
 • Cezvenizde kalan kahveyi bir taşım daha kaynatın ve sonrasında fincanlarınıza pay edin.

Eğer kahvenizin daha sıcak olmasını istiyorsanız fincanlarınızı köpüğü almadan sıcak sudan geçirerek ısınmalarını sağlayabilirsiniz. Kaynatırsanız acıya bilir. Bu yüzden kaynatmamaya özen gösterin. Geleneklerimize göre Türk kahvesi su ve lokum (çikolata) ile ikram edilir. Çoğu kişi suyun nasıl ve ne zaman içileceğini bilmediği için suyu en sona saklar. Fakat Osmanlı geleneğinde önce su içilerek ağız temizlenir ki kahvenin tadı başka şeylerle karışmasın ve sadece damakta kahve tadı kalsın. İşte bu kadar. Afiyet olsun…

Türk Kahvesinin Besin Değerleri

Bir fincan Türk kahvesinin kalori değeri yaklaşık 2’dir. Değerleri ortalama şu şekildedir:

 • Karbonhidrat: 0 gr.
 • Yağ: 0,03 gr.
 • Potasyum: 60 mg.
 • Protein: 0,14 gr.

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi sadece damaklarınızda hoş bir lezzet bırakıp sohbetlerinizi şenlendirmez. Doğru kullandığınız taktirde pek çok faydası vardır. Sadece bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Yağ yakımını arttırır,
 • Metabolizmayı hızlandırır,
 • Kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur,
 • Alzheimer riskinin azaltılmasına yardımcı olur,
 • Cilt sağlığı için önemlidir ve son dönemde kahve maskeleri yapılmaya başlanmıştır.
 • Baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur.
 • Zihinsel yorgunluğu alarak enerji verir. İntihap giderici ve iltihap sökücü etkisi vardır.

Türk kahvesi mutfağımızın önemli bir parçası olup uzun ve keyifli sohbetlerin vazgeçilmezidir. Her ne kadar ülkemizde kahve yetişmese de bize özgü pişirme şeklimizle tüm dünyada meşhur olmuş Türk kahvesi adıyla bir kahvemiz vardır. Yüz yıllardır geleneksel hale gelmiş kahvemiz aynı zamanda kültürel bir öğe haline gelmiş, tanışma merasimlerinin, özel günlerin hususi içeceklerinden birisi olmuştur.

Bütün bunlar dışında Türk kahvesinin daha pek çok faydası vardır. Fakat her şeyin fazlası gibi Türk kahvesinin fazlası da zarar verebilir. Özellikle uyku saatinden önce içilmesi uyku problemlerine yol açabilir. Günlük çok fazla tüketilmesi yan etki yapabilir. Çok şekerli içilirse kilo aldırabilir.

Kendine has bir tadı ve kokusu olan Türk kahvesinin 40 yıl hatırının olduğu söylenir; fakat bu, elbette güzel bir kahvenin yapacağı etkidir. Türk kahvesi yapmak için çeşitli araçlar ve yöntemler kullanılıyor. Sizler için bol köpüklü kahvenin tarifini vereceğiz. Fakat önce bazı püf noktaları belirtmekte fayda var.

Öncelikle son dönemde elektrikli cezveler piyasaya çıkmış, bunlar uygun fiyat ve pratik olmaları nedeniyle çoğu kişinin evinde, ofisinde yer edinmiştir. Bunlarla da Türk kahvesi yapabilirsiniz. Özellikle acil durumlarda kurtarıcı olabilir. Yine de cezvedeki Türk kahvesinin tadının bambaşka olduğunu söyleyenlerin sayısı az değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir