Kategoriler
Tarifler

Ballı Kahve Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber hastalıklar ve öksür şikayetleri artmaktadır. Bu durumdan şikayetçi olanlar ise doktorların kapısını çalmaktadır. Uzmanlar bu şikayetlerin son bulması adına bal ve kahveyi beraber kullanmanın öksürük tedavisi için çok faydalı olduğunu belirtmektedir.

Uzmanlar öksürük tedavisi için balın önemli olduğunu bununla beraber balı kahveyle birlikte tüketmenin de çok faydalı olduğunu söylemektedirler. Doktorlar balın öksürük tedavisi için çok etkili olabileceğini bununla berber kahvenin de alternatif tıp alanında öksürük tedavisi için faydalı görüldüğünü ve sık sık ballı kahve tüketilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Ballı Kahve Tarifi

Ballı Kahve Tarifi

Kullanılması gereken malzemeler:

  1. İsteğe bağlı olarak değişebilmekle birlikte bir bardak süt,
  2. Bir tatlı kaşığı bal (Bir bardak süt ölçüsüne göre)
  3. Yine yukarıdaki ölçülere göre bir tatlı kaşığı Türk kahvesi yeterli olacaktır. – İsteğe göre filtre kahve kullanabilirsiniz.

Son olarak ise isteğe bağlı olarak toz tarçın ballı kahveye ilave olunabilir.

Normal bir biçimde kahve hazırlanır daha sonra kahve biraz ılıklaştıktan sora bir fincan kahvenin içerisine belirtilen ölçüde bal ilave edilip güzelce karıştırılır. Kahvenin ılık bir sıcaklıkta olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Bunun sebebi ılık kahvede balın daha güzel erimesidir. Hazırladığınız bu karışımı her sabah, öğlen ve akşam olmak üzere şifa buluncaya dek günde üç defa yapmak öksürüğe iyi gelecektir. Uzmanlar ballı kahve içerisine az da olsa doğal ve hakiki tereyağı eklemenin insanları daha dinç ve enerjik kılacağını özellikle belirtmişlerdir. Bununla beraber isteğe bağlı olarak ballı kahve içerisine damla sakızı ilave etmek kahveye farklı bir tat ve koku vermektedir. Ballı Türk kahvesi kişilerin geçmeye öksürüklerini tedavi etmekle beraber öksürmekten tahriş olmuş boğazlarına da iyi gelmektedir.

Bal İle Zencefil Kullanmanın Faydaları

Kahve ile bal kullanımının dışında zencefil ile balın da beraber kullanılmasının da öksürük tedavisi için oldukça faydalı olduğunu belirten uzmanlar, balın gerçek bal olması gerektiğini belirterek uyarılarda bulunmaktadır. Özellikle çocuklarında bal tüketmesinin gelişimleri ve bağışıklık sistemleri açısından oldukça önemli olduğu belirtilmektedir.

Son yıllarda öksürüğün çözümü için ilaçlara çok önemli miktarda ücretler ödenmektedir. Bu ilaçların öksürüğe çözüm olmadığı yerlerde bal birçok ilaçtan daha uygun ve sağlıklı olması sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

Eğer öksürük vb bir probleminiz varsa, önerilerimizden önce doktorunuza danışmanızı öneririz ??‍⚕️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir