Kategoriler
Genel Pratik Bilgiler

Kahve Nasıl Öğütülmeli – Detaylı Kahve Öğütme Rehberi

Kahve Öğütücü Tipleri

İyi bir kahve için doğru öğütmenin gerekli olduğunu belirttik. Bu noktada karşımıza kahve öğütücü tipleri, yani kahve öğütme makineleri çıkıyor. Her makinenin öğütme şekli ve sonucu farklı olduğu için doğru öğütme makinesini kullanmanızda fayda var. Peki, kahve öğütme makineleri türleri ve özellikleri neler? İşte detaylar:

  • El değirmeni kahve öğütücüleri: Bu tür kahve öğütücüler hemen her yerde bulunabilir. Uzun yıllardan beri kullanılır. El değirmeni kahve öğütücüleriyle filtre kahveye uygun homojen bir öğütme işlemi yapılabilir. Fakat Türk kahvesi ya da espresso öğütmeye çok uygun değillerdir.

El değirmeni kahve öğütücülerinden verim almanın biraz zor ve yorucu olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Özellikle de çok kişiye, sık sık kahve yapılacaksa bu değirmenlerde kahve öğütmek biraz zaman alabilir. Handgroud, Sizen, Porlex, Hario Mini Mill Skerton piyasadakilerden yalnızca bazıları.

  • Türk tipi kahve öğütücüleri: Türk tipi kahve öğütücülerin tarihi oldukça eskiye uzanıyor. Hatta babaannelerimizin, anneannelerimizin eşyaları arasında bakır kahve değirmenlerine rastlayabiliriz. Antika olarak da çok güzel bir görünüme sahip olan bu el değirmeni kahve öğütücülerin günümüzde daha modern halleri de var.

Sanayi tipi taşlı değirmenlerden de eskiye uzanan bu makineler, Türk kahvesi öğütmek için kullanılan aletlerdir. El değirmeni türlerinden birisi olup el değirmeni kahve öğütücüler arasında en ince kahveyi bunlarla öğütmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Fakat günümüzde sayıları oldukça azalmıştır. Aletin üst kapağını açtığınızda bir ayar mili görürsünüz ve buradan kahvenizi hangi boyutta öğüteceğinizi seçersiniz.

  • Elektrikli değirmen kahve öğütücüleri: Daha modern kahve öğütücü tipleri olan elektrikli değirmen kahve öğütücüleri disk değirmenli ve bıçaklı olmak üzere iki türlüdür. Bıçaklı elektrikli değirmenler mutfak robotunu andırır. İşleyişi basit olsa da kahvenin inceliğini ayarlamak uzmanlık gerektirir. Bu tür makinelerdeki en büyük sorun, aslında tam sorun da değil dikkatsizlik, kahvenin homojen şekilde öğütülememesidir. Bunu engellemek için makine kısa aralıklarla çalıştırılmalı. Aşağı yukarı şekilde sallanarak çalıştırılmalıdır.

Disk değirmenli elektrikli kahve öğütücüleri şu an için belki de piyasadaki en iyi öğütücü makinelerdir. İşleyişleri ve sonuçları son derece tatmin edicidir. Piyasada Baratza Encore, Hario gibi makineleri bulabilirsiniz.

Kahve öğütücü tiplerinde öğüteceğiniz kahvelerin kalınlıkları ve boyutları yapacağınız kahveye göre değişir. Boyutlarına göre ekstra ince öğütülmüş, ince öğütülmüş, orta incelikte öğütülmüş, orta öğütülmüş, orta kalınlıkta öğütülmüş, kalın öğütülmüş ve ekstra kalın öğütülmüş kahve olarak sıralayabiliriz. İdeal lezzeti yakalamak için her kahve türünde farklı boyutlarda öğütülmüş kahveler tercih edilmesi gerekir. Aşağıda hangi kahvede hangi boyutta öğütülmüş kahveyi kullanmanız gerektiğini belirteceğiz. Fakat unutmamalısınız ki kahve aynı zamanda bir zevktir.

Zevkler kişiye göre, hatta zamana göre değiştiği için kendi zevkinize göre farklı kahve boyutlarını, farklı kahve demleme türlerinde kullanabilir, damak zevkinize en uygun tadı yakalayabilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl Öğütülmeli?

Filtre kahveden aradığınız lezzeti bulmak için kahvenizin taze olması hayati önem taşır. Bu yüzden filtre kahvenizi yapmadan hemen önce kahve tanelerini öğütürseniz en taze ve en lezzetli kahveye erişebilirsiniz. Her kahve yapımından önce tekrarlamanız gereken bu işlem için filtre kahve öğütme işleminin orta olması gerekir.

Filtre kahve su ile bileşen bir demleme şekline sahip olduğu için suyla kahvenin maksimum temas etmesi gerekir. Bu yüzden de olabildiğince ince olmalıdır. Burada püf noktalardan birisi de filtre çeşididir. Eğer kağıt filtrede kahvenizi hazırlıyorsanız orta şekilde öğütmenizde fayda var. Metal filtrede de aynı şekilde.

French Press Nasıl Öğütülmeli?

French Press oldukça kolay ve hızlı hazırlanan bir kahve türüdür. Eğer güzel bir French Press yapmak isterseniz kalın öğütülmüş kahve tercih etmelisiniz. Hazırlanışı itibariyle biraz ıslanmış halde kalacağı için kalın öğütülmüş kahve aromasını rahatlıkla salacak ve preslemenizle birlikte tadı ideal oranda ortaya çıkacaktır.

Espresso Kahve Nasıl Öğütülmeli?

Espresso Kahve içecekseniz ya da ikram edecekseniz bu sefer ince öğütülmüş kahve kullanmalısınız. İnce öğütüleceği için su ile kahve tanecikleri daha fazla temas edecek ve homojen bir karışım ortaya çıkacaktır. Fakat ekstra ince değil, ince şekilde öğütmelisiniz. Zira ekstra ince öğütülmüş kahve yalnızca Türk kahvesinde kullanılır. Espresso kahve öğütme için Türk kahvesinin bir tık kalını olmalıdır.

Latte Kahve Nasıl Öğütülmeli?

Latte kahve, süt ile kahvenin eşsiz buluşmasını ifade eder ve sütlü kahve dendiği zaman ilk akla gelen latte olur. Aslında espresso bazlı bir kahve olsa da espresso’nun daha az miktarda kullanılması ve yoğun şekilde süt kreması elde edilmesiyle latte elde edilir. Dolayısıyla latte yaparken kullanacağınız kahvenin de ince kalınlıkta öğütülmesi gerekir. Tam yağlı bir süt ve ince kalınlıkta öğütülmüş kahve tanecikleri ile yumuşak, içimi hoş, özel bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Moka Pot Kahvesi Nasıl Öğütülmeli?

Moka Pot kahvesi için öğüteceğiniz kahve çekirdeklerini ince formda öğütebilirsiniz. Bir nevi espresso ile aynı kalınlıkta kahve kullanabilirsiniz. Fakat imkanınız varsa Türk kahvesinden kalın, espresso’dan daha ince çekebilirsiniz. Bu sayede aradığınız lezzeti daha rahat yakalayabilirsiniz.

V60 Kahvesi Nasıl Öğütülmeli?

Son dönemde kahve tutkunlarının en çok tercih ettikleri kahve demleme yöntemlerinden birisi V60. Japon Hario imzalı kahve demleme ekipmanı V60 ile yapılan bu kahve, yeni tatlar keşfetmek isteyenlere bunu sunuyor. Kahve üzerine su dökerek demlenen metotta pratik şekilde kahve yapabildiğiniz gibi temizliği de son derece kolay oluyor. V60 kahvesi içinse orta ince kalınlıkta tanelerin öğütülmesi gerekiyor.

Kahveyi kim sevmez ki? Kahvaltı sonrasında, mesai esnasında, kız isteme merasiminde, misafirliklerde ya da yorgunluğumuzu, kırgınlığımızı atmak istediğimizde ilk aklımıza gelen içecek kahvedir. Üstelik çok sayıda kahve tür var ve bu sayede her damak zevkine uygun bir kahve mevcut oluyor. Genel itibariyle kahve türlerinin kahve taneciklerinin öğütülmesine ve demleniş şekline bağlı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Hani derler ya bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diye. İşte bu kahve lezzetli olursa hatırı da âlâ olur. Peki lezzetli bir kahve nasıl olur? Bunun için kullandığınız çekirdeğe, suyun sıcaklık derecesine, su – kahve oranına, demlediğiniz süreye ve öğütme boyutunun dengeli olmasına azami dikkat etmelisiniz. Ayrıca süt, vanilya, aroma gibi harici malzemelerin de kahvenizin tadını etkilediğini unutmamak gerek.  Kahvenizi öğütürken yaptığınız ayar, su ile kahvenin etkileşim yüzey alanına tesir eder. İnce öğütmeyle iri taneli öğütmede kahve ile suyun temas yüzeyi farklılık gösterir. Bu yüzden kahvenin öğütülüş şekli hayati önem taşır.

Kahvenizin tadını etkileyecek unsurlardan bir diğeri homojen olmasıdır. Eğer kahveniz hem ince hem kalın öğütülmüş taneleri barındırırsa ekşi ve bitter tatları aynı anda verecektir. Bu durumda kahveniz bulanık bir görüntü kazanacağı gibi kendine özgü bir tadı da olmayacaktır. Ancak sadece ince ya da sadece kalın öğütülmüş kahve taneleri kullanırsanız, bütün tanelerin boyutları aynı olursa daha güzel ve daha lezzetli bir kahve formu yakalayabilirsiniz. Diğer detayları da ayarladığınızda herkesin seveceği bir kahve yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir