Kategoriler
Genel Tarifler

Evde Hızlı ve Kolay Cappuccino Tarifi

Kahve, çok uzun yüzyıllardır insanların hayatında yer eden ve gün içerisinde de pek çok insan tarafından sevilerek tüketilen sıcak içeceklerden bir tanesidir. Pek çok farklı çeşidi ile özellikle kahve severlerin sık sık tükettiği bu ürünler, günümüzde birçok farklı profesyonel kahve üretici marka bünyesinde de üretime sunulmuş durumdadır. Kolay ve pratik içimleri ile tüketime oldukça uygun olan bu ürünlerden bir tanesi de Cappuccino kahvesidir. Hazır olarak üretimi haricinden ev ortamında da oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilen bu kahve çeşidi, temel olarak Espresso kahvesinin sıcak süt ile beraber kaynatılması ile elde edilmektedir.

Söz konusu bu tip kahveler, pek çok farklı şekilde de hazırlanabilmektedir. Hem kafe ortamlarında hem de bizzat evlerimizde oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen Cappuccinolar, oldukça temel ve basit bir hazırlanma sürecine sahiptir.

 • Cappuccino yapımı için öncelikle bir kahve fincanı kadar sütün kaynatılması gereklidir.
 • Daha sonra söz konusu cezvenin içerisine bir miktar süt dökülür.
 • Sütün geri kalan kısmı, fincanın içine koyulan şeker ve hazır kahve ile birlikte eritilir.
 • Cezvede kalan süt, blender ile çırpılarak köpük haline getirilir ve fincanın üzerine ilave edilir.
 • Daha sonra üzerine hem görsellik katması hem de hoş bir tat olması için küçük çikolata parçacıkları eklenir. Cappuccinonuz artık hazır. Afiyetle içebilirsiniz.

Cappuccino Nedir?

Cappuccino, İtalya bölgesinde keşfedilmiş olan oldukça önemli bir çeşit kahve türüdür. 1946 yılında İtalyan Achilles Gaggia, Espresso makinesini geliştirmiş ve bu şekilde ilginç bir sıcak içeceğin de üretimini sağlamıştır. Söz konusu yapılan kahve, rengi Kapüsen Tarikatı’na mensup olan keşişlerin cübbelerinin rengine benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Günümüzde özellikle Espresso makineleri aracılığıyla oldukça hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanmakta olan söz konusu Cappuccinolar, ev ortamında da normal fincanlar içerisinde hazırlanabilir.

 • Söz konusu işlem esnasında kullanılacak olan fincanın üçte birini dolduracak şekilde kahve hazırlanır. Fincanın boyutuna göre cezve içerisine süt eklemesi yapılır.
 • Son olarak Espresso makinesinin buhar çubuğu aracılığıyla da köpük elde edilerek servise hazır hale getirilir.

Cappuccino Nasıl Yapılır?

Günümüzde en popüler kahve türlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Cappuccino, Espresso ve sıcak sütün birlikte kaynatılması ile elde edilmektedir. Oldukça kolay bir şekilde çeşitli ev ortamlarında dahi üretimi sağlanabilen söz konusu bu kahve, kolayca hazırlanabilen yapısı ve bilhassa süt köpüğüyle de çeşitli yaratıcı tasarımlarla öne çıkmaktadır. Evde de yapılması mümkün olan Cappuccino, oldukça kolay ve pratik tariflerle sunulabilen ve istenilen tadıma bu şekilde erişilebilen oldukça önemli bir kahve çeşididir.

 • İki kişilik olarak yapılacağı zaman; öncelik olarak bir fincan süt ve bir fincan su aynı cezve içerisine dökülür ve cezve kaynaması için ocağa alınır.
 • Köpüğe de yer ayrılması için fincanların tam doldurulmaması önemlidir. Bunun ardından bir tane su şişesinin içerisine fincan başına yaklaşık olarak 1.5 kaşık hazır kahve ve iki çay kaşığı kadar da şeker ilave edilir.
 • Daha sonra şişenin içerisine yaklaşık olarak bir parmak yüksekliğinde soğuk su eklenir ve bu noktada ılık suyun sıçrama yapması sebebiyle suyun soğuk olması da ekstra özen gösterilmesi gereklidir.
 • Son olarak şişenin kapağı kapatılarak 30 ila 50 saniye arası çalkalanır ve cezve içerisindeki süt tam kaynamaya yakınken ocaktan alınır ve üzerine çalkalanan karışım ilave edilir. Üzerine de çikolata rendelenerek sunuma hazırlanır. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir