Kategoriler
Genel Pratik Bilgiler

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Seçilir?

Filtre kahve kağıdı ile kahve hazırlamanın en önemli aşaması şüphesiz ki süzülme aşamasıdır. Süzülme aşaması kahve tadının son halini almasında etkilidir. Bilindiği üzere kağıt filtreler lifli yapı içermektedir. Söz konusu durum kahveyi lezzetlendiren yağların kahveye geçmesini engeller. Eğer yağın kahveye lezzet katmasını istiyorsanız muhakkak plastik ya da metal filtre tercihinde bulunmalısınız. Kahvenin kağıdı biyolojik yapısı nedeni ile parçalara ayrılabilir yani bu kağıt tek kullanım için üretilmiştir. Beyaz kağıt alırken kimyasal aşamalara uğrayacağını unutmamak şarttır. Kağıt filtre tercihinde kahverengi olan önerilir. Yeniden kullanılabilir seçmek yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olmasına da dikkat etmek gerekir.

Beyaz renkte olan kağıdı elde etmek için iki farklı yöntem arasından tercih yapılır. Beyaz kağıt kimyasal aşamalardan geçirilmektedir. İlk aşama klor kullanılarak kahverengi olan kağıdın beyazlatılmasıdır. Bu işlem sayesinde toksit atık, su ve hava kirliliğini arttırır. Çevreye son derece olumsuz etkisi mevcuttur. İkinci yolda ise oksijen kullanımı ile beyazlatma sağlamaktır. İkinci yolun yani oksijen kullanarak beyazlatma işleminin birinci yönteme göre çevreye zararı daha azdır. Kahverengi olan kağıt hiç bir aşamadan geçmemiştir. Tamamen doğal hali ile kullanıma hazırdır. Bu kağıt ile demlenen kahvelerde az da olsa kağıt tadı alınabilir. Kağıt kadından kurtulmak için birtakım yöntemler mevcuttur. Öncelikle kağıt yerleştirilir, üzerine sıcak su dökülerek kağıt tamamen ıslak hale gelir ve su atılır. Daha sonra kahve eklenir ve işlemine devam edilir.
Filtre kahve kağıdı stilinin pek çok çeşidi mevcuttur. İlk çeşit koni halindeki filtredir. Koni şeklinde ki filtre üste doğru genişler altı ise daha dardır. Tıpkı bir koniyi andırmaktadır. İkinci çeşit sepet tarzıdır. Sepet tarzı düz ve geniş bir tabana sahiptir. Üç çeşit torba şeklindedir. Bu çeşit diğerleri kadar popüler değildir fakat son derece kullanışlıdır. Fincanın kenar kısmına takılabilen 2 adet tutacak mevcuttur. Özellikle french press için kullanılır. Bahsedilen çeşitler arasında en çok tercih edilen koni tipidir. Yoğun şekilde kullanılan bu filtre seçenekleri kahvenin lezzetini ve sunumunu etkilemektedir. Kişilerin damak tadına göre tercih ettikleri çeşitler sürekli olarak geliştirilmekte ve sayıca artırılmaktadır.
Filtre kahve kağıdı kullanılan fincana göre farklı boyutlarda tercih edilebilir söz konusu boyutlar şu şekildedir; 2 1/4 inç kağıt filtre ile bir fincan kahve yapılabilir. İki fincan için uygun değildir. 3 1/4 inç kahve kağıdı ile de iki ya da üç fincan kahve yapılabilir. 4 1/4 inç kağıt ile dört ya da altı bardak arasında kahve yapma imkanı mevcuttur. 5 1/4 inç ile sekiz ya da ön iki bardak kahve yapılabilmektedir.
Filtre kahve kağıdı tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kağıdın nerede kullanılacağıdır. Bilindiği üzere kahve makinelerinde daha büyük kağıtlar kullanılırken tekli kullanımda daha küçük kağıtlar tercih edilerek kahve yapılır. Kağıttan oluşan filtrenin en önemli özelliği kahvenin içerisinde yer alan yağları ve mikro parçaları tutmaktır. Bu nedenle kağıttan oluşan filtreler ile demlenen kahvenin berrak ve parlak görünüme ulaşması sağlanır.
Filtre kahve kağıdı tercihinde en önemli faktörlerden birisi şüphesiz ki kağıdın sahip olduğu kalitedir. Kağıt kahve tadına doğrudan etki etmese de sağlık için son derece önemlidir. Yani sağlıklı tercihler yüksek kalite ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle beyazlatılmış kağıt sağlık açısından pek önerilmez. Kağıt kullanarak kahvenin lezzetini daha ön plana çıkartabilir ve kusursuz içim sağlayabilirsiniz. Yeterli filtre işlemi gerçekleştirebilmek için kağıdın önemi son derece büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir