Kategoriler
Genel Tarifler

White Chocolate Mocha Tarifi

Kafe ve restoranların menüsünde görmeye alışkın olduğumuz White Chocolate mocha, çikolatalı içecek sevenlerin vazgeçilmezi oluyor. Kafe ve restoranlarda ilgiyle tercih edilen içecek pek çok kişi tarafından seviliyor. White Chocolate Mocha sevenler bu içeceği evde hazırlamak için tarif araştırıyor. Birkaç malzemeyle ve püf noktalara dikkat ederek içeceği evde çok daha lezzetli bir şekilde hazırlamak mümkün… Evde White Chocolate Mocha yapmak için malzeme ölçülerine dikkat etmek önemlidir.

Mocha Nedir?

Kahve, günün her saati tüketilebilen bir içecektir. Çeşitli malzemelerle elde edilen kahveler farklı lezzetlere sahiptir. Her kahvenin bir ruhu, özelliği, içeriği vardır. Kahveler ve insanların kişiliği birbiriyle uyum sağlar. Farklı kahve lezzetleri arasında son zamanların en çok tercih edilen kahvesi ise mocha. Mocha kahvesi adını Yemen’de bulunan Mocha Limanı’ndan almıştır. Yemen, kahve ticaretinde önemli bir yere sahip ve oldukça ünlü bir limandır.
Mocha kahvesinin lezzeti ise süt ve çikolatadan gelmektedir. Yumuşak içimli kahve aynı zamanda enfes kokusuyla da dikkatleri üzerine çeker. Mocha ve Latte birbirine benzetilebilir. İkisinin de yapımında süt ve Espresso kullanılmaktadır. Mocha kahvesinin farkı ise kullanılan leziz çikolatadır. Kahvenin yapımında doğrudan çikolata kullanılmayabilir. Çikolata şurubu, tatlı kakao tozu, sütlü çikolata gibi tatlar da kullanılabilir. Kahvenin üst katmanında süt köpük yer alır. Süt köpük sayesinde kahvenin lezzeti eşitlenir. Süt köpük yerine krema da kullanılabilir. Mocha kahvesi, Kızıldeniz’in kenarında yer alan Mocha şehrinden adını almaktadır.

Evde White Chocolate Mocha Tarifi

Kahvenin ve sütün eşsiz uyumunu sevenler için evde White Chocolate Mocha yapmak oldukça kolay. Evde yapılan tarifin ardından artık canınız her kahve çektiğinde kafeye gitmenize gerek kalmayacak.

Kahvenin yapımı için gerekli malzemeler:
• 16 parça beyaz çikolata (60 gram kadar)
• 6 yemek kaşığı krema
• 300 ml süt
• 120 ml Espresso
• 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi (taze çekilmiş olması lezzeti arttırır)
• 200 ml filtre kahve

Evde White Chocolate Mocha yapmak için öncelikle küçük bir tencerenin içerisine kremayı ve çikolatayı ekleyin. Tencereyi kısık ateşteki ocağa alın ve çikolatalar eriyene kadar ısıtın. White Chocolate Mocha servisi için kullanacağınız bardağın içerisine Espresso ekleyin. Espresso üzerine hazırladığınız sütlü karışımı ekleyin ve karıştırın. Sütlü karışımı yaparken filtre kahve ve Türk kahvesi kullanabilirsiniz. Filtre kahve ile yapmak istiyorsanız sütlü karışımı 200 ml filtre kahve ile karıştırıp kullanmalısınız. Eğer Türk kahvesi ile yapmak istiyorsanız 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini 70 ml (1 kahve fincanı) su ile kaynatın. Kaynayan kahveni sütlü karışımla birleştirerek White Chocolate Mocha hazırlayabilirsiniz.

Mocha Çeşitleri
Mocha oldukça lezzetli ve yumuşak içimli bir kahve türüdür. Özellikle kafelerde ilgiyle tercih edilen kahve, birkaç malzemeyle evde de yapılabilir. Evde yapılan Mocha için Türk kahvesi ya da filtre kahve kullanılabilir. Sütlü, hafif, çikolatalı ve şekerli bir içecek olan Mocha kahvesi farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Mocha yapımında genellikle süt kullanılmaktadır. Aynı zamanda süt köpük kullanılır. Eğer süt köpük kullanılmıyorsa krema kullanmak mümkündür. Mocha içmek isteyenler Türk kahvesi kullanarak ya da filtre kahve kullanarak istediği lezzette kahve hazırlayabilir. Mocha çeşitleri arasında White Chocolate Mocha en çok tercih edilen kahvedir. Şekerli ve yumuşak içimli olan kahve evde kolaylıkla yapılabilir. Evde White Chocolate Mocha yapmak verilen tarifle oldukça kolaydır.

White Chocolate Mocha Kaç Kalori

White Chocolate Mocha içerisinde krema ve yağlı süt kullanılmaktadır. Beyaz çikolata ile yapılan kahvenin şeker oranı oldukça yüksektir. Evde White Chocolate Mocha yapmak için yarım yağlı süt ya da yağsız süt kullanılabilir. Normal ölçülerde yapılan içeceğin küçük boyu 259 kaloridir. Orta boy içecek 382 kalori, büyük boy içecek ise 488 kaloridir. Ekstra büyük boy içecek ise 607 kaloridir. Kremalı ve yağlı sütle yapılan 100 gram kahvenin besin değerleri:
• 13.5 gram karbonhidrat
• 3.2 gram protein
• 5.1 gram yağ
236 gram White Chocolate Mocha %48 oranında karbonhidrat içermektedir. İçeceğin %12 oranı protein içerirken geriye kalan %41 oranı ise yağ içermektedir. Lezzetli ve yumuşak içimli kahvenin çok sık ve fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü kahve içerisinde kullanılan krema, yağlı süt ve beyaz çikolata insan sağlığını etkileyebilir. Evde White Chocolate Mocha yapmak isteyenler yağsız sütle ya da yarım yağlı sütle kahve kalorisini düşürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir