Kategoriler
Genel Tarifler

Piccolo Latte Nedir?

Espresso bazlı bir kahve çeşidi olan piccolo latte deyimini dilimize “Küçük latte” olarak çevirmek mümkündür. Kahve gurmelerinin ve ağzının tadını bilen kahve severlerin vazgeçemedikleri lezzetlerden biri de piccolo lattedir. Çok daha konsantre şekilde hazırlanarak yoğun bir lezzete sahiptir. Klasik latteden farklı olarak shot bardaklarda servis edilir.

Bu kahve hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ve standart bazı püf noktaları da bulunmaktadır. Bunların başında kahve ve süt miktarları gelir. Örneğin bir ölçek espresso için iki katı süt kullanılması oldukça standart bir durumdur. Kullanılacak sütün kalitesi, usulüne uygun hazırlanmış espresso bazı ve uygun sıcaklık değerleri de diğer kriterleri oluşturmaktadır.

Piccolo Latte Tarifi

Uygun ekipman ve biraz da uğraş sonucunda evde piccolo latte yapmak oldukça kolaydır. Bu işlem için gerek duyacağınız malzemeler;

  • 20 ml single espresso
  • 40 ml süt

Her şeyden önce dikkat etmeniz gereken nokta, espressonun profesyonel bir makine tarafından elde edilmesidir. Aynı şekilde uygun sıcaklıkları sağlamak da lezzeti büyük oranda etkileyecektir. Latteyi yapmak için;

  • Hazırladığınız espresso bazı bir kenara alın.
  • Sütü 60 ile 65 derece arasında ısıtarak, latte için gereken yoğun ve kremamsı yapıyı elde edin.
  • Espressonun içine yavaşça sütü ekleyerek kahveyi tamamlayabilirsiniz.

Sütü yavaşça eklemek hem kahvenin, hem de sütün kendisinin yoğun dokusunu korumasını sağlayacaktır. Bu sayede çok da tok ve yapılı bir kahve lezzetine ulaşmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir