Kategoriler
Genel Tarifler

Basit Dalgona Tarifi

Son zamanlarda oldukça büyük bir popülarite sağlamış olan dalgona kahve, 2020 yılında Güney Kore’de ortaya çıkmıştır. Sosyal medya kanallarında büyük bir ilgi gören bu kahve çeşidi, hoş ve eğlenceli görüntüsüyle de birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Yapımı oldukça kolay olan ve her evde bulunan malzemelerle hazırlanabilen bu kahve, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada büyük bir trend haline gelmiştir.

Dalgona kahve temel olarak, bir miktar granül kahve ve suyun çırpılarak bir köpük elde edilmesinden ve bu köpüğün süt ile karıştırılarak tüketilmesinden oluşuyor. Farklı ülkelerde birçok çeşidi yapılan bu kahvenin 2 porsiyonluk malzemeleri;

  • 2 yemek kaşığı granül kahve
  • 2 yemek kaşığı su
  • 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı şeker

Görüldüğü üzere oldukça temel malzemeler kullanarak bu içeceği yapmak mümkün. Damak tadına ya da tercihinize göre kullandığınız sütün cinsini değiştirebilirsiniz. Şeker bu kahveye oldukça yumuşak bir lezzet kazandırmaktadır, fakat şeker tüketmiyorsanız eklemek zorunda değilsiniz.

Evde Dalgona Kahve Nasıl Hazırlanır?

Birçoğumuz internet üzerinde ya da sosyal ağlarda dalgona kahve ile karşılaşmışızdır. Peki, bu kahveyi evde yapmanın en doğru ve kolay hali nedir? Eğer evinizde çırpıcı bir alet varsa, bu içeceği yapmak oldukça basit. Gereken malzemeleri sağladıktan sonra;

  • Eşit ölçülerde granül kahve, şeker ve sıcak suyu bir kaseye alarak yüksek devirli çırpıcı yardımıyla 15 dakika boyunca çırpın. Elektrikli çırpıcınız yoksa tel çırpıcı ya da süt köpürtücü küçük bir alet kullanabilirsiniz.
  • Bu karışım hafif kahverengi köpüksü bir görüntü elde edince çırpma işlemini sonlandırabilirsiniz. Fakat önemli olan kahve ve suyun kremamsı köpük gibi bir kıvam alana kadar çırpılmasıdır.
  • Kahveyi servis edeceğiniz bardaklara dilediğiniz kadar buz koyun. Ardından sütü bardaklara ilave edin.
  • Buzlu sütlerin üzerine, dikkatli bir şekilde köpük kahveyi ilave edin. Bu adımda oldukça dikkatli olmak gerekir çünkü köpükler hızlı şekilde sönebilir.

İşte dalgona kahve yapmak bu kadar kolay. Elbette tek bir tarife bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz ürünü kullanarak farklı lezzetlere imza atmak da mümkündür. Örneğin şeker yerine bal kullanarak daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca kış aylarında aynı işlemleri sıcak süt ile gerçekleştirip içinizi ısıtacak bir lezzet de oluşturmak mümkündür.

Anavatanı olan Güney Kore’de içine bisküvi parçaları ya da kakao gibi içeriklerin eklendiğini de unutmadan eklemek gerekir. Oldukça opsiyonel ve hazırlanması çok kolay olan bu içeceği siz de evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dalgona Coffee Kaç Kalori?

Beslenmesine dikkat eden ve kalori hesabı yapan birçok kişi dalgona kahve çeşitlerinin kalori bilgisini de merak etmektedir. Bu durum içeriğe ve oranlara göre değişiklik göstermektedir. Klasik bir dalgona kahve yaklaşık olarak 197 kaloridir. Bu oran 2 yemek kaşığı şeker kullanılan bir kahve için geçerlidir. Daha az şeker ya da kahve eklemek kalori miktarını etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir